کابل جوشکاری

کابل جوشکاری یکی از انواع کابل‌های انتقال نیرو محسوب می‌شود؛ شما بدون استفاده از سیم جوشکاری نمی‌توانید هیچ نوع اقدامی در زمینه جوشکاری انجام دهید؛ زیرا مسئولیت اصلی این کابل‌ها انتقال شدت جریان از ماشین به انبر خواهد بود. این کابل‌ها عموما ویژگی‌های مثبت زیادی دارند و قابل حمل بودن، یکی از این ویژگی‌ها به شمار می‌آید. عموما کابل جوش از جنس مس ساخته می‌شود و دلیل اصلی استفاده از مس در این کابل‌ها نیز انعطاف‌پذیری کابل و رسانایی بالای آن محسوب می‌شود. بر روی هسته مسی، عموما لایه‌ای عایق قرار می‌گیرد تا از کابل در برابر خطرات مختلفی مانند رطوبت، گرد و خاک و آسیب‌های فیزیکی محیطی محافظت کند، عموما کابل‌های جوشکاری کابل‌هایی بسیار مقاوم هستند.

این کابل‌ها باید در برابر آسیب‌هایی که حاصل از کشیده شدن آن‌ها روی زمین است، مقاومت کنند. همچنین نوع عایق کابل جوشکاری باید به گونه‌ای باشد تا در برابر پاشیدن ذرات جوش بر روی آن، دچار آسیب نشود. هرچند به این نکته نیز دقت داشته باشید که مقاومت این کابل‌ها، کاملا بستگی به نوع آن‌ها و کیفیت تولیدشان خواهد داشت. اگر قرار است تا در محیط‌هایی ناصاف و شلوغ اقدام به جوشکاری کنید، بهتر است تا بهترین نوع کابل جوش را برای خود تهیه کرده و از سلامت کار در ادامه این روند مطمئن شوید.

کابل جوشکاری

کاربرد کابل جوشکاری

مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاربرد کابل جوشکاری، تأمین نیروی مورد نیاز دستگاه جوش است یعنی این کابل با انتقال جریان‌های الکتریکی به دستگاه جوش سبب ایجاد حرارت و کنترل الکترودها می‌شود. در واقع باید بیان کرد که هر دستگاه جوشی برای جوش دادن وسایل به انرژی حرارتی نیاز دارد. کابل جوش از طریق الکترودهای تعبیه شده در دستگاه، نیروی برق را به دستگاه جوش رسانده و انرژی مورد نیاز را تأمین می‌کند.

یک نکته قابل توجه که باید در خصوص کابل‌های جوشکاری بیان نمود آن است که این نوع کابل‌ها با قابلیت نسوز بودن خود به‌نوعی نقش سیم ارت را نیز ایفا می‌کنند، یعنی نه‌تنها موجب آزاد شدن الکترود و ایجاد حرارت برای الصاق می‌شوند، بلکه با خاصیت مقاوم بودن خود در برابر حرارت سبب حفظ سلامت دستگاه و وسیله شده و از هر گونه اتصالی و آتش‌سوزی جلوگیری می‌کنند.

یکی دیگر از کاربردهای کابل نسوز جوشکاری، استفاده در باتری‌های سخت است؛ یعنی می‌توان از این نوع کابل به‌جای کابل باتری استفاده کرد. دلیل این امر نیز آن است که کابل نسوز جوشکاری تأثیر بسیار بیشتری نسبت به خود کابل باتری دارد، به همین جهت از کابل‌های نسوز در منابع تأمین‌کننده برق حتی با ولتاژ کمتر از ۶۰۰ ولت نیز استفاده می‌شود.

کابل‌های نسوز جوشکاری، نه‌تنها در خود جوشکاری کاربرد بسزایی داشته، بلکه در صنایع ساختمان‌سازی و حتی صنایع دریایی نیز بسیار کارآمد هستند. در حقیقت همان‌طور که بیان شد این نوع کابل به جهت طراحی و جنس خاص خود در برابر آب، مواد نفتی و روغن بسیار مقاوم بوده به همین جهت می‌توان از آن‌ها در صنایع دریایی و یا مناطقی که رطوبت بالایی داشته بهره برد؛ همچنین چیزی که این نوع کابل را خاص‌تر و نوع استفاده از آن را وسیع‌تر می‌کند قابلیت اتصال آن به ماشین‌آلات صنعتی و ژنراتور خواهد بود.

ساختار کابل جوشکاری

کابل جوشکاری عموما از هسته‌ای سیمی تشکیل شده و لایه‌ای عایق بر روی آن کشیده می‌شود. قطر هسته و نوع لایه عایق، عموما کیفیت کابل را تعیین می‌کند.
به طور دقیق‌تر ساختار کابل جوشکاری به شکل زیر می‌باشد:

  • یک هادی که از رشته‌ای منعطف از جنس مس الکترولیتی ساخته شده است.
  • لایه جداکننده‌ای که جنس آن پلی استر می‌باشد.
  • یک علاف بیرونی لاستیکی که انعطاف‌پذیر بوده و رنگ آن مشکی است و به عنوان عایق عمل می‌کند.

ساختار کابل جوشکاری

 

 

 

انواع کابل جوشکاری

عموما کابل‌های جوشکاری به دو نوع اصلی تقسیم می‌شوند: نوع اول کابل‌های جوشکاری کلاس k که دارای رشته‌های awg ۳۰ هستند. این کابل‌ها عموما بیشترین استفاده را در صنایع و موارد مختلف دارند و شما می‌توانید این کابل‌ها را در انواع مکان‌ها مشاهده کنید. نوع دوم کابل جوشکاری که به کابل‌های کلاس m معروف هستند، دارای awg ۳۴ هستند. کابل‌های کلاس m عموما از انعطاف و کیفیت بالاتری برخوردار هستند و به دلیل قیمت بالاتر، استفاده‌های کمتری نسبت به کابل‌های کلاس k از آن‌ها می‌شود.

این روش تنها روش طبقه‌بندی کابل‌های جوشکاری نیست و بسیاری از کابل‌ها بر اساس ویژگی‌های منحصر به فردشان دسته‌بندی می‌شوند. به عنوان مثال، کابل‌ سیلیکونی یکی از معروف‌ترین انواع کابل جوش محسوب می‌شوند. این کابل‌ها به دلیل خاصیت مقاومت در برابر حرارت و آتش، بسیار محبوب بوده و به آن‌ها سیم نسوز نیز گفته می‌شود. هسته مسی این کابل‌ها از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و جنس عایق آن‌ها نیز به شیوه‌ای طراحی شده که شما می‌توانید با خیال راحت از سیم در محیط‌هایی با حرارت بالا نیز، استفاده کنید. لایه محافظ استفاده شده در این کابل‌ها در صورت برخورد با جرقه‌های آتش یا جسم بسیار داغ، آسیبی نخواهد دید.

انواع مختلف زیادی از کابل جوشکاری در بازار وجود دارد که شما بسته به نیاز خود و محیطی که قرار است در آن جوشکاری کنید، باید بهترین نوع را برای خود انتخاب کرده و نسبت به خریدن آن، اقدام کنید. بهتر است این نکته را بدانید که کابل‌های نسوز هم از انواع مختلفی برخوردار هستند و شما می‌توانید کابل نسوزی مناسب با شرایط کار، دستگاه مورد استفاده و بودجه مورد نظر خود انتخاب کنید. کابل نسوز لاستیکی، کابل نسوز pvc، کابل‌های نسوز سایز ۱۴.۱۶ و ۱۸ از انواع سیم‌های نسوز موجود در بازار محسوب می‌شوند.

انواع کابل جوشکاری

نکات انتخاب کابل جوشکاری

انتخاب کابل جوش مناسب، از آن چه فکر می‌کنید انتخاب مهم‌تر و حیاتی‌تری به شمار می‌آید. بخش بزرگی از کیفیت نهایی کار شما، در گرو انتخاب سیم مناسب خواهد بود و شما تنها زمانی متوجه این امر خواهید شد که معایب و مزایای کابل جوشکاری خوب و بد را به طور کامل تجربه کرده یا حداقل در این مسئله مطالعاتی داشته باشید. یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام انتخاب سیم باید آن را در نظر گرفت، طول سیم شما است. بهتر است تا جایی که می‌توانید از سیم‌های کوتاه‌تر استفاده کنید. بلند بودن سیم نه تنها کمکی به شما نمی‌کند، بلکه ممکن است باعث بروز اختلاف ولتاژ شده و در خیلی از موارد، برای شما مضر باشد.

انتخاب کابل مناسب با محیط کاری نیز یکی از نکاتی است که دقت نکردن به آن می‌تواند برای شما گران تمام شود. هرچه محیط کاری شما محیطی مخاطره آمیزتر باشد، شما نیاز به کابلی قوی‌تر و مقاوم‌تر خواهید داشت. اگر در محیطی هستید که خطر آتش‌سوزی در آن وجود دارد یا محیط کاری شما، محیطی است که حرارت بالا در آن وجود دارد، بهتر است تا از کابل نسوز استفاده کرده و این گونه سلامت خود، اطرافیان و لوازم‌تان را به بهترین شکل ممکن بیمه کنید.

اگر قصد دارید تا از کابل‌ها در مسافت‌های طولانی استفاده کنید، بهتر است تا کابل‌های ضخیم‌تری برای خود انتخاب کنید. کابل‌های نازک عموما برای مسافت‌های کوتاه مناسب بوده و استفاده از آن‌ها در سیم‌های بلند، توصیه نمی‌شود. این کار در وهله اول باعث بالا رفتن کیفیت محصول نهایی شما خواهد بود و پس از آن، امنیت کاری شما را تا حد زیادی تامین می‌کند. انتخاب سیم مناسب می‌تواند در زمینه اقتصادی نیز به نفع شما باشد و شما را از خریدن سیم و کابل جوش در آینده نزدیک، بی‌نیاز کند.

مزایای کابل جوشکاری

کابل جوشکاری دارای مزایای بسیار زیادی است که ما در ذیل به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

مقاوم بودن عایق: کابل‌های نسوز جوشکاری به‌شدت در برابر گرما و سرما و رطوبت مقاوم بوده و از این جهت نوع استفاده از کابل را در صنایع و موارد مختلف گسترش می‌دهد.

مقاوم در برابر اصطکاک و دما: کابل نسوز، در برابر جرقه‌های ایجاد شده در دستگاه جوش و همچنین دما و حرارتی که خود انتقال می‌دهد بسیار مقاوم بوده و دچار ذوب شدن و یا آتش‌سوزی نمی‌شود.

تنوع استفاده: از کابل‌های جوش می‌توان برای الصاق وسایل فلزی، صنایع، ساختمان‌سازی، کابل باتری، ماشین‌آلات، ژنراتور و صنایع دریایی استفاده نمود. در حقیقت استفاده از این کابل دارای محدودیت نبوده و می‌توان در جاهای گوناگونی از آن بهره برد.

فاقد گازهای سمی و هالوژن: کابل‌های نسوز در کنار مقاومت خود از گازهای کشنده و سمی و همین‌طور گاز مضر هالوژن بری هستند.

مقاوم در برابر اشعه مضر: کابل‌های نسوز در برابر اشعه مضری چون مادون‌قرمز، اشعه فرابنفش و گاما مقاوم هستند.

مقاوم در برابر قارچ و باکتری: به جهت طراحی و ساخت دقیق این نوع کابل می‌توان از آن‌ها در صنایع پزشکی و غذاسازی بهره برد چرا که این نوع کابل به‌شدت در برابر قارچ‌ها و همین‌طور باکتری مقاوم هستند.

مقاوم در برابر خورندگی: سیم و کابل‌های نسوز در برابر خورندگی‌های ایجاد شده در محیط و همین‌طور انتشار شعله از بازدارندگی بالایی برخوردار است

طول عمر بالا: کابل نسوز جوشکاری دارای طول عمر بسیار بالا بوده و از آن می‌توان برای مدت‌های پیاپی استفاده نمود.

معایب کابل جوشکاری

در خصوص کابل جوشکاری باید اشاره کرد که این نوع کابل در کنار تمام مزیت‌های خود معایب قابل توجهی ندارد؛ البته شاید می‌توان گفت این نوع کابل به جهت قابلیت‌های خود قیمت بیشتری نسبت به سایر کابل‌های غیر نسوز و ساده خواهد داشت همچنین از نظر زیست‌محیطی نیز چون ماده اولیه تشکیل‌دهنده این نوع کابل پلاستیک است مدت‌زمان زیادی برای تجزیه آن نیاز خواهد بود.

سخن نهایی

در این مطلب، ما با ویژگی‌های مختلف کابل جوشکاری آشنا شده و دانستیم که کدام نوع از این کابل‌ها می‌توانند برای ما مفیدتر واقع شوند. اما با توجه به تمام این نکات، همچنان یک سوال به صورت حل نشده برای ما باقی مانده است؛ ما چگونه می‌توانیم نسبت به کیفیت کابل خود اطمینان حاصل کرده و بهترین کابل موجود در بازار را برای خود خریداری کنیم؟

سیلی دی یکی از معتبرترین و بهترین فروشگاه‌هایی است که در زمینه انواع لوازم تاسیساتی و صنعتی، اقدام به فعالیت و فروش اجناس می‌کند. خرید کابل جوشکاری از این سایت می‌تواند بهترین تصمیم در زمینه کابل‌های جوشکاری به شمار آید. شما می‌توانید با مراجعه به سیلی دی، انواع مدل‌های مختلف سیم جوشکاری را مشاهده کرده و با مقایسه همه این کابل‌ها با یکدیگر، بهترین نوع کابل را برای خود خریداری کنید. شما حتی می‌توانید قیمت‌های ارائه شده در این سایت را با دیگر درگاه‌های فروش سیم جوش مقایسه کرده و بعد از آن، اقدام به خرید کنید. در نهایت اگر به دنبال ارائه بهترین کیفیت در کار خود هستید، باید بهترین سیم‌ها را تهیه کنید و برای تهیه بهترین سیم‌ها، شما نیازی غیرقابل انکار به درگاه‌های مطمئن و فروشگاه‌های متنوع خواهید داشت. با خرید از سیلی دی، حال و آینده کار خود را به ارزان‌ترین شکل ممکن، بیمه کنید.

تاریخ انتشار 1401/11/05

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *