سیم نسوز

سیم‌ نسوز سیمی است که در‌ برابر حرارت مقاوم است. روکش هادی الکتریکی که در این سیم‌ها به کار رفته‌ از جنس سیلیکون است. سیم‌های نسوز یک سیم خاص محسوب می‌شوند. سایر سیم‌هایی که در مقابل حرارت و شوک الکتریکی مقاومت ندارند، در دسته سیم‌های معمولی یا قابل اشتعال قرار می‌گیرند. معمولاً دو روکش در سیم‌های نسوز یعنی یک روکش سیلیکون و یک روکش ابریشمی به کار رفته است. روکش‌ سیلیکون در سیم‌هایی که تنها یک روکش دارند استفاده می‌شود و به آنها سیم نسوز تک روکش می‌گویند. سیم‌های سیلیکونی نسوز در سیم‌کشی‌های ساختمان همه کشورهای صنعتی کاربرد دارد.

سیم نسوز سیلیکونی با پوشش فایبرگلاس
سیم نسوز سیلیکونی

از کاربردهای مهم سیم‌های نسوز می‌توان به استفاده از آنها در کوره‌ها یا هیترهای الکتریکی، اجاق‌گازها، مایکروفر، تجهیزات گرمایشی، صنایع ساخت لوازم‌خانگی و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد. انواع سیم‌های نسوز می‌توانند از بروز بسیاری از حوادث ناخوشایند مانند آتش‌سوزی‌ها جلوگیری کنند‌‌. در حادثه آتش‌سوزی برخی ساختمان‌ها، با بررسی‌های صورت‌گرفته مشخص شد که یک دستگاه حرارتی عامل آتش‌سوزی اولیه و منشأ حادثه بوده است. به بیان بهتر در آن دستگاه‌ها از سیم‌های نامناسب و غیر استاندارد استفاده شده ‌بود. به‌ طور کلی در هر جایی که احتمال قرارگیری سیم برق در معرض حرارت و دماهای بالا وجود دارد.

همچنین برای محافظت بیشتر از سیم‌ها در ‌برابر شرایط و حوادث غیر‌عادی مانند آتش‌سوزی، استفاده از سیم‌های نسوز توصیه می‌شود. مقاومت در‌ برابر مواد سوختنی و روغن و اسید از قابلیت‌های عایق سیلیکون به کار رفته در سیم‌های نسوز است. عایق سیلیکون ماده‌ای بدون هالوژن و کم دود محسوب می‌شود. تحمل سیم‌های نسوز سیلیکونی در‌ برابر حرارت مستقیم و غیرمستقیم یا حرارت ناشی از شدت جریان الکتریسیته نسبت به سیم و کابل‌های برق پی وی سی بیشتر است. با این‌ حال قیمت سیم و کابل سیلیکونی به‌مراتب بالاتر است.

سیم نسوز

برای دانلود کاتالوگ سیم و کابل نسوز سیلیکونی کلیک کنید

سیم و کابل نسوز

انواع سیم نسوز

سیم‌های نسوز دارای انواع مختلفی هستند که هر‌کدام ویژگی‌های مخصوصی دارند. در ادامه انواع سیم‌ و کابل نسوز را شرح می‌دهیم و مشخصات آنها را بررسی خواهیم کرد.

از عوامل مؤثر در طبقه‌بندی و تمایز سیم‌های نسوز، دمای کارای این نوع از سیم‌ها است. عمدتاً سیم‌های نسوز با عایق سیلیکونی و پوشش بافته‌شده از جنس فایبرگلاس هستند که توان مقاومت در حرارت تا 360 درجه سانتی‌گراد به صورت دائم را دارند. به همین دلیل از این نوع سیم‌ها در نواحی با حرارت بالا مانند کوره‌ها و محل‌های مجاور آتش، سیم ترموکوپل و تابلوهای تولید‌کننده حرارت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سیم‌های نسوز با پوشش PVC

این نوع سیم در برابر حرارت مقاومت نسبتاً کمتری دارد. این سیم در دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد به اشتعال نزدیک می‌شود.

سیم‌ نسوز سیلیکونی

توان تحمل این نوع سیم در برابر حرارت نسبت به نوع قبل بیشتر است. از این سیم می‌توان در دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد برای مدت‌زمان طولانی استفاده کرد. همچنین امکان استفاده از آن در دمای حدود ۲۵۰ درجه سانتی‌گراد برای مدت‌زمان کوتاه وجود دارد.

سیم نسوز دو روکش

این سیم نوعی دیگر از سیم‌های نسوز است که دارای پوشش ثانویه است. این پوشش ثانویه جنس فایبرگلاس دارد و تحمل دمای آن تا ۷۵۰ درجه سانتیگراد است.

سیم دو روکش از هادی مسی قلع اندود و عایق اولیه سیلیکون به همراه پوشش بافته شده از جنس فایبرگلاس تشکیل شده است. کاربرد این سیم در جهت سهولت در سیم‌کشی تجهیزاتی در محیط‌های با حرارت بالا است. این سیم در رنگ‌های متنوع استفاده می‌شود. استفاده از سیم‌های نسوز سیلیکونی دو روکش در نواحی گفته ‌شده به دلیل توان حرارتی بالای این نوع سیم‌ها صورت می‌گیرد، زیرا سیلیکون خود نوعی پلیمر است که به دلیل انسجام و شکل مولکولی پایدار خود مقاومت بالایی در برابر حرارت دارد. از سوی دیگر وجود رشته‌های در‌هم تنیده شده فایبر‌گلاس، به آن قدرت مقاومت در حرارت تا دمای 750 درجه سانتیگراد را می‌دهد.

ویژگی سیم نسوز

مهم‌ترین ویژگی سیم نسوز عایق و روکش سیلیکونی آن و استحکام زیاد در‌ برابر دماهای بالا است. کاربرد سیم‌های نسوز به‌واسطه ویژگی‌های آن در مکان‌هایی مانند مکان‌های عمومی و پر‌تردد مثل هتل‌ها، سالن‌های آمفی‌تئاتر، سینما، موزه، مراکز تاریخی، مدارس، فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های مترو، تونل‌ها، مراکز کامپیوتری و سرورها، سیستم‌های هشدار‌‌دهنده، سیستم‌های اعلام حریق و بسیاری از مکان و دستگاه‌ها که در معرض گرما و رفت‌وآمد زیاد قرار دارند، است.

عایق سیلیکونی به‌ کار رفته در سیم‌های نسوز در برابر روغن، حلال و هوازدگی نیز مقاومت خوبی دارد. همچنین به دلیل انعطاف‌پذیری بالای آنها در مواقعی که خاصیت انعطاف‌پذیری اهمیت دارد، سیم‌های نسوز سیلیکونی عملکرد مناسبی ارائه می‌کنند. این سیم‌ها می‌توانند در داخل لامپ‌ها، وسایل تولید گرما، ماشین‌های الکتریکی، تابلو برق‌ها و بسیاری از وسایل دیگر استفاده شوند و پاسخگوی نیاز‌ها باشند.

عایق سیلیکونی به‌ کار رفته در سیم‌های نسوز در برابر روغن، حلال و هوازدگی نیز مقاومت خوبی دارد. این سیم‌ها می‌توانند در داخل لامپ‌ها، وسایل تولید گرما، ماشین‌های الکتریکی، تابلو برق‌ها و بسیاری از وسایل دیگر استفاده شوند و پاسخگوی نیاز‌ها باشند.

همان‌طور که می‌دانید عایق لاستیکی سیلیکون، مقاومت مکانیکی پایین‌تری نسبت به الاموسترهای دیگر دارد‌. با این حال اضافه‌کردن یک الیاف شیشه‌ای (فایبرگلاس) و وارنیش سیلیکون این کمبود را جبران می‌کند و مقاومت مکانیکی را افزایش می‌دهد. عایق لاستیکی سیلیکون با ماهیت معدنی خود قدرت مقاومت در برابر آتش را به سیم‌های نسوز می‌دهند و باعث کارکرد مناسب آنها در یکپارچگی مدار می‌شود. ویژگی‌های عاری بودن از هالوژن و دود کم، مزیت‌های مهم دیگری هستند که این سیم‌ها را در شرایط آتش‌سوزی مقاوم می‌سازد.به‌طور کلی ویژگی‌ سیم‌ نسوز را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

خرید سیم نسوز

انعطاف‌پذیری بسیار بالا

انعطاف‌پذیری بسیار بالا

مقاومت در برابر دمای پایین

مقاومت سیم نسوز در برابر دمای پایین

مقاومت در برابر حرارت

مقاومت سیم نسوز در برابر حرارت

مقاومت بالا در برابر رطوبت

مقاومت نسبتاً بالا در برابر رطوبت

استحکام در برابر کهنگی عایق

استحکام خوب در برابر کهنگی عایق

عدم تولید هالوژن در هنگام سوختن

عدم تولید هالوژن در هنگام سوختن

کم دود یا بدون دود در هنگام سوختن

کم دود یا بدون دود در هنگام سوختن

مقاومت در برابر اوزون و UV

مقاومت در برابر اوزون و UV

ظرفیت آمپری بیشتر در مقایسه با عایق PVC

ظرفیت آمپری بیشتر در مقایسه با سیم‌های 1.5 و 2.5 با عایق PVC

تمام این ویژگی‌ها باعث شده‌ که امروزه همه کشورهای صنعتی در سیم‌کشی‌های ساختمان و سایر مصارف گفته‌ شده از سیم‌های نسوز استفاده کنند.

کاربرد سیم نسوز

غالباً از سیم نسوز در محیطی استفاده می‌شود که مدار در احاطه گرمای زیادی قرار دارد و حتی احتمال احتراق آن نیز وجود دارد؛ همین موضوع سیم‌کشی را ملزوم می‌کند که از در برابر خطرهای آتش‌سوزی و گرما مقاومت خود را حفظ کند و از بروز مشکل جلوگیری کند. سیم نسوز در ساختار خود از دو روکش استفاده می‌شود؛ این دو روکش یکی از جنس سیلیکونی و دیگری از جنس ابریشم هستند، اما یک نوع سیم نسوز نیز وجود دارد که دارای یک روکش است و این نوع سیم‌ها که دارای یک روکش هستند غالباً از روکش سیلیکونی بهره می‌برند.

در هر محیط که امکان احتراق و آتش‌سوزی وجود دارد و حرارت بالایی سیم را در معرض خطر قرار می‌دهد یا شرایط غیرعادی مثل آتش‌شوزی استفاده از سیم نسوز سیلیکونی پیشنهاد می‌شود؛ البته عایق سیلیکونی که به‌منظور حفاظت از حرارت استفاده می‌شود کاربردهای دیگری مانند مقاومت در برابر سوختگی، اسید و روغن دارد و بعنوان یکی از ماده‌های غیرهالوژنی و کم دود به حساب می‌آیند. 

البته کاربرد سیم نسوز در مواردی مانند هیترهای الکتریکی، تجهیزات گرم کننده هوا، اجاق‌های برقی، صنایع کشتی‌سازی، دکل‌های نفتی، صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی، صنایع کشتی‌سازی و سیستم‌های روشنایی نیز دیده می‌شود. 

نکته دیگری که در رابطه با سیم نسوز سیلیکونی دیده می‌شود، این است که این نوع از سیم‌ها دارای مقاومت بیشتری در برابر حرارت هستند و نسبت به کابل‌های برق pvc دارای تحمل بیشتری در برابر احتراق هستند؛ همین موضوع باعث می‌شود تا قیمت بیشتری نیز ارائه دهند که به نسبت خدمات و قابلیت‌هایی که ارائه می‌دهد منظقی به نظر می‌رسد.

قیمت سیم نسوز

خرید و قیمت سیم نسوز

تولید سیم‌های نسوز در انواع مختلفی انجام می‌گیرد که شامل سیم و کابل‌های ابزار دقیق، سیم و کابل‌های کنترل، کابل‌های قدرت، سیم و کابل‌های اعلام حریق، کابل‌های فشار‌قوی، سیم و کابل جرقه‌زن، سیم نسوز دو روکش بافت و … می‌شود. با توجه به نوع و ویژگی این سیم‌ها، قیمت‌ها نیز متفاوت است. مصرف‌کنندگان از این سیم‌ها برای سیم‌کشی‌های حساس و حیاتی استفاده می‌کنند و بدیهی است که قیمت بیشتری نسبت به سیم‌های عادی داشته باشند. عواملی مانند کشور سازنده، برند تولید‌کننده و نوع سیم مهم‌ترین عوامل مؤثر بر قیمت سیم‌های نسوز هستند. در ایران تولیدکنندگان و فروشندگان فراوانی هستند که سیم‌های نسوز را عرضه می‌کنند. ممکن است قیمت محصولات این برند بر اساس عوامل گفته شده با‌ یکدیگر متفاوت باشند.

قیمت‌های برخی از تولیدکنندگان سیم‌های نسوز که عرضه‌کننده مستقیم این محصول در بازار لاله‌زار تهران هستند، بسیار مناسب است. بازار لاله‌زار بورس کالای برقی است که در خیابان لاله‌زار تهران واقع شده است. معمولاً سیم‌ نسوز لاله ‌زار از قیمت مناسبی برخوردار هستند. صنعت سیم و کابل یک صنعت تولیدی مهم است و قیمت آن 70 تا 80 درصد، تحت تأثیر مواد اولیه استفاده شده در آن است؛ بنابراین، مزایا و معایب مواد اولیه تا حد زیادی بر کیفیت محصولات سیم و کابل تأثیر می‌گذارد و شرکت‌های خاصی می‌توانند محصولاتی با قیمت فوق‌العاده پایین ارائه دهند.

 برخی از شرکت‌ها می‌توانند محصولات ارزان‌ قیمت ارائه دهند، اما ممکن است در مواد اولیه کیفیت محصول ضعیف باشد. برای مثال افزایش و کاهش قیمت مس، تا حد زیادی قیمت سیم و کابل را تعیین می‌کند و زمانی که این ماده اولیه با کیفیت و ارزش پایین به کار رود، قیمت محصول نیز کاهش می‌یابد.

همه شاخص‌های عملکرد سیم‌های نسوز و مقاوم در‌ برابر آتش، باید از سوی شرکت تولیدکننده با الزامات کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیکی و استانداردهای ملی مطابقت داشته باشد. به هنگام خرید سیم سوز باید به این نکات توجه زیادی شود.

سیم نسوز سیلی دی

سیلی دی یکی از برندهای معتبر تولید‌کننده سیم‌های نسوز است. همچنین سیلی دی عرضه‌کننده مستقیم سیم و کابل است که این محصولات را با قیمت و کیفیت مناسب به بازار عرضه می‌کند. محصولات تولیدی این برند شامل سیم‌های نسوز سیلیکونی، سیم قلع اندود سیلیکونی، سیم مقاوم در برابر حرارت، سیم دو روکش، سیم ژله‌ای، وایر شمع سیلیکونی، کابل اعلام حریق، کابل هالوژن فری، کابل مقاوم در برابر حرارت و بسیاری دیگر از سیم و کابل‌های کاربردی می‌شود.

این برند دارای گواهینامه ISO 9001 از دی کیو اس آلمان و CE اروپا است‌‌. همچنین تأییدیه مرکز پژوهشی متالورژی رازی را دریافت کرده ‌است. برند سیلی دی عضو انجمن صنفی سیم و کابل بوده و خدماتی چون لیست قیمت و ثبت سفارش را به‌صورت تلفنی و آنلاین به مشتریان خود ارائه می‌دهد. محصولات تولیدی با برند سیلی دی به شکل عمده تولید می‌شوند و انواع سیم و کابل تولیدی این برند 1 سال ضمانت دارند. سیلی دی آماده همکاری با صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، تجهیزات پزشکی و نظامی است.

شرکت تولیدی سیلی دی با فناوری روز دنیا همگام بوده و هم سطح با شرکت‌های معتبر جهان فعالیت تولیدی خود را ادامه می‌دهد. این شرکت توانسته‌ در سطح استاندارد محصولات خود را به تولید انبوه برساند. همچنین این شرکت در راستای تأمین نیاز صنعت برق کشور و با هدف خودکفایی در تولید سیم‌های نسوز سیلیکونی فعالیت می‌کند.

سیلی دی به‌واسطه استفاده از دستاوردهای علمی و با تکیه بر ظرفیت‌های بومی برای رشد کیفیت محصولات در سطح استانداردهای بین‌المللی تلاش می‌کند. این شرکت توانسته‌ پاسخگوی نیازهای مختلف در صنایع گوناگون شامل صنایع هوایی، دریایی، ریلی، نظامی، فولاد، شیشه، نفت و گاز، پتروشیمی، پالایشگاه، نیروگاه‌ها و خودروسازی و همچنین صنایع کوچک از جمله لوازم‌خانگی، صنعت ساختمان، پزشکی و دیگر کسب‌وکارها در سراسر کشور باشد.

بروزرسانی در تاریخ 1401/10/10

لینک کوتاه شده صفحه : https://b2n.ir/w03561